Koordinator/delprojektledare

Publiceringsdatum: 2025-06-02

Letar du efter möjligheter att arbeta inom pedagogik? Letar du efter en chans att arbeta som personalutbildare på SAAB AB? Nu är det möjligt. Vill du arbeta heltid hos SAAB AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst tills vidare.

För detta jobb är Linköping den angivna tjänsteorten. Om du tycker att det låter intressant att börja jobba hos SAAB AB i rollen som personalutbildare så har de just nu en ledig tjänst som skulle kunna vara en perfekt match för dig! Här är chansen att bli en del av SAAB AB och jobba som personalutbildare! Ansök senast måndag den trettionde juni 2025.


Jobbannons

Vi tror att framsteg och möjligheter skapas bäst tillsammans. Välkommen till en plats där samarbete gör skillnad.

Din roll

Är du en engagerad och kommunikativ koordinator/delprojektledare som vill arbeta nära verksamheten och vara en del av projekten i ditt dagliga arbete? Då kan tjänsten hos oss på Business Support inom avdelningen Flight Operations & Operational Training vara något för dig!

Du kommer ha en kombinerad roll inom utbildning där du inom den koordinerande delen har som främsta uppgift att bistå projektledare och kursansvariga med dagligt administrativt stöd. Dina arbetsuppgifter kommer sträcka sig över många administrativa områden, ex, ekonomi, resedokumentation och säkerhetsrelaterade uppgifter.

Som delprojektledare får du ansvar för en del inom ett projekt eller ett program, där du ansvarar för planering, uppföljning, styrning, samt leveranser och åtaganden.

En vanlig dag kan t.ex. bestå av kursinbjudningar, bokningar, verksamhetsplaneringar men också samtal med myndigheter, försvarsmakten och övriga kunder. Du kommer att ha en nyckelroll i att få arbetet på området att flyta på, både på kort och lång sikt. Du kommer att vara en del av projektorganisationen för GrE men även stötta andra utbildningar inom avdelningen och i och med detta bidra till områdets utveckling såväl som i vårt dagliga arbete.

Den du är idag

Vi lägger stor vikt vid dina personliga egenskaper. Du har ett tekniskt intresse, är strukturerad, serviceinriktad, kommunikativ, flexibel, har hög integritet och räds inte att ta dig an både större komplicerade uppgifter såväl som enklare uppgifter. Du är lösningsorienterad, prestigelös och arbetar för att förbättra saker i den dagliga verksamheten. Du bidrar till ett positivt arbetsklimat och en stark teamkänsla. Det finns stora möjligheter att utveckla din roll och arbetsuppgifter utifrån eget driv och intresse.

Vi ser gärna att du har erfarenhet från projektledning och koordinering, samt god kunskap i Officepaketet. Har du även erfarenhet av IT-systemhantering, exportkontroll, säkerhetsfrågor eller flygområdet är det ytterligare en bonus. Goda kunskaper i svenska och engelska är ett krav. Då resor förekommer i tjänsten är det ett krav att du har B-körkort.

Befattningen kräver att du genomgår och godkänns enligt vid var tid gällande bestämmelser för säkerhetsskydd. För befattningar där Saab har krav på säkerhetsklassinplacering kan, i förekommande fall, medföra krav på visst medborgarskap.

Varmt välkommen med din ansökan redan idag!

Vad du blir en del av

Bakom våra innovationer finns alla de som har gjort det möjligt. Modiga pionjärer och kluriga tänkare. Vardagshjältar och kreativa problemlösare. De som delar djup kunskap och de som utforskar nya områden. Och alla däremellan.

Här har du chansen att påverka och bidra på ditt unika sätt. Allt från att utveckla kod och bygga imponerande försvars- och säkerhetslösningar till att ta en kaffe med en kollega. Varje bidrag räknas. Vi ger dig möjlighet att anta utmaningar och skapa smarta innovationer. I vår vänliga och tekniksmarta värld finns plats för dig att växa. Vi finns här för att tillsammans skapa trygghet för människor och samhällen.

Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 25,500 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld.

Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga. Läs mer om oss här.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnSAAB AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5560360793
Typ av anställningVanlig anställning
YrkePersonalutbildare
YrkesområdePedagogik

Ansökan

SAAB AB söker en person till denna tjänst som personalutbildare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som personalutbildare hos SAAB AB skickar du in din ansökan senast 2025-06-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Projektledare

Stockholms Reparationsvarv AB söker en person till tjänsten som produktionsingenjör, maskin i Stockholm.

2025-06-05

Mer info

Erfaren systemingenjör inom spektral miljö

Försvarets Materielverk söker en person till tjänsten som civilingenjör, el-tele i Stockholm.

2025-06-05

Mer info

Senior Embeddedutvecklare – Linux-baserade system

MW Group AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i ospecificerad arbetsort.

2025-06-05

Mer info